Co należy mieć w warsztacie samochodowym?

Co należy mieć w warsztacie samochodowym? Posiadanie własnego warsztatu samochodowego jest to właściwie jedyna sensowna droga do rozwoju kariery, jeżeli ma się wykształcenie mechanika samochodowego lub jesteśmy mechanikami samochodowymi, którzy nauczyli się fachu samodzielnie.

Tego typu umiejętności są cenione i jeżeli faktycznie jesteśmy dobrzy w tym, co robimy, to raczej mało prawdopodobne jest, abyśmy mieli w przyszłości narzekać na brak klientów. Wiele osób, które zamierzają założyć warsztat samochodowy, mają jednak dylemat, jakie narzędzia oraz jakiej klasy, powinny w warsztacie samochodowym się znaleźć.

Klucze

Co należy mieć w warsztacie samochodowym?
Co należy mieć w warsztacie samochodowym?

W każdym warsztacie samochodowym powinny znaleźć się klucze i klucze, te powinny być najwyższej jakości. Warto zwrócić uwagę na to, że kluczy będziemy używać cały czas i będą się one zużywać się w szybkim tempie, jeżeli będą po prostu tanie oraz wykonane ze słabego materiału. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że tanie klucze są wykonane z niezbyt dobrą tolerancją wymiarową, co czasem może na przykład spowodować odkształcenie główki śruby. Z takiego powodu możemy mieć problem z jej odkręceniem, co wpakuje nas w długotrwałe i pracochłonne czynności. Ogólnie rzecz biorąc warsztat samochodowy, wykorzystuje klucze różnego rodzaju w 90% prac, dlatego na pewno nie warto na tym podstawowym narzędziu oszczędzać. Mowa tutaj o wszelkich kluczach, czy to będą klucze nasadowe, czy to będą klucze płaskie, czy to będą klucze z grzechotką lub imbusy. Muszą być one wysokiej jakości choćby po to, żeby nie trzeba było ich cyklicznie wymieniać. Porządny zestaw kluczy na pewno zwróci się szybciej niż ten z niskiej lub średniej półki.

Podnośniki samochodowe

Podnośnik samochodowy również jest rzeczą, której nie może zabraknąć w warsztacie samochodowym. Warsztat samochodowy bez podnośnika jest jak szpital bez defibrylatora. Może i coś tam potrafią, ale lepiej jest pojechać gdzie indziej. Warsztat samochodowy bez podnośnika nie jest w pełni funkcjonalny, a właściwie jest to mało powiedziane. Bez podnośnika samochodowego, po prostu nie będziemy w stanie szybko i sprawnie naprawić niemal każdego auta. Kiedy zamierzamy kupić podnośnik samochodowy, to musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Musi on mieć aktualne badania urzędu dozoru technicznego oraz mieć certyfikat CE, bez tego możemy mieć nie lada problem ze wdrożeniem takiego podnośnika do użytku, szczególnie jeżeli nie pracujemy na warsztacie sami, a pracują również tam nasi pracownicy. Sprawa taka dotyczy zarówno podnośników nowych, jak i używanych. Często możemy trafić ofertę nowego podnośnika sprowadzonego na przykład z Chin. Nie jest to do końca zły pomysł, ale musimy właśnie sprawdzić, czy wszystkie wymogi, jakie podnośnik ten powinien spełniać, są wyszczególnione w jego specyfikacji.

Klucze i sprzęt pneumatyczny

Narzędzia pneumatyczne nie muszą być koniecznie z najwyższej półki, ponieważ nie używamy ich aż tak bardzo często. Natomiast jeżeli zamierzamy mieć na warsztacie na przykład kilka stanowisk naprawczych, to powinniśmy zadbać o to, aby nasz kompresor był wysokiej klasy i dużej mocy. W przeciwnym wypadku warsztat samochodowy będzie musiał liczyć się ze spodkami ciśnienia w układzie pneumatycznym, co spowoduje przerwy w pracy. Na rynku mamy dostępnych bardzo wiele różnego rodzaju kompresorów, dlatego dobrze jest po prostu zrobić rozeznanie w tym, który będzie dla nas najlepszy. Różnią się one wieloma parametrami, choćby takim jak pojemność zbiornika na sprężone powietrze. Taki zbiornik powinien być duży zawsze wtedy, kiedy chcemy wykorzystywać urządzenia pneumatyczne w zdecydowanie większym zakresie.

Dodatkowe urządzenia

Warsztat samochodowy wykorzystuje również wiele innych dodatkowych urządzeń, które wcale nie muszą być wysokiej jakości. Są to między innymi opalarki, podgrzewarki, pistolety na klej i tym podobne narzędzia. Takich przyrządów nie używamy zbyt często i raczej nigdy do pracy tak zwanej ciągłej. Przez to nie muszą być one kupowane z najwyższej półki. Taki opalarka, która od czasu do czasu posłuży nam do tego, aby podgrzać zapieczoną śrubę, będzie wykorzystywana na przykład raz w ciągu dnia, a czasami rzadziej, przez to po prostu nie będzie się mocno zużywała. Oczywiście odradzane jest kupowanie sprzętu z najniższej półki, bo nawet ten sporadycznego użytkowania może długo nie wytrzymać.

Sprawdź koniecznie:

Oświetlenie

Warsztat samochodowy jest miejscem, w którym potrzebujemy przeważnie bardzo dobrego oświetlenia zarówno ogólnego, jak i takiego, które możemy zabrać po prostu ze sobą na miejsce pracy. Ciężko jest urządzić warsztat w taki sposób, aby na przykład dobrze podświetlić spód samochodu, wtedy kiedy jest na podnośniku, ale powinniśmy mieć wówczas do dyspozycji przenośne lampy o dużej mocy, które pozwolą nam na wygodną pracę . Jeżeli nie będziemy w stanie dobrze ocenić i zobaczyć tego jak wyglądają elementy podwozia, wówczas ciężko będzie o prawidłową diagnozę oraz szybką i sprawną wymianę. Oświetlenie dobrze, aby było również ledowe, ponieważ da to nam sporo oszczędności na energii elektrycznej, jaką będzie zużywał nasz warsztat.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl