Co to znaczy być cosplay? W skróconej formie to zabawa w kostiumy lub gry kostiumowe. Chodzi o to, że dorośli przebierają się w kostiumy postaci z gier komputerowych, komiksów, mangi i filmów. Kultura, która rozprzestrzeniła się na cały świat z Japonii, dobrze czuje się w Polsce: istnieją grupy i stowarzyszenia cosplayerów, wyspecjalizowane kanały medialne i festiwale offline. Cosplay to także robienie takich kostiumów nie tylko dla siebie, ale również na zamówienie.
Czy łatwo być cosplay?
Cosplayerzy wydają dużo pieniędzy na wygląd: kupują drogie tkaniny na kostiumy, szukają odpowiednich peruk i butów, wynajmują krawcowe do szycia, a potem zamawiają płatne sesje zdjęciowe. Okazuje się, że jest to dość drogie hobby. Jednak niektórym udaje się zredukować koszty, a nawet czerpać zyski ze swojego hobby. Ale za tą historią przebierania się za konkretne postacie kryje się ogromny fenomen społeczny, w dużej mierze za sprawą branży gier wideo.
Poziom utożsamiania się z postacią jest ważny w cosplayu, nie chodzi tylko o przebieranie się. Nie wystarczy wyglądać podobnie, trzeba mówić tonem bohatera, kopiować jego sposób mówienia, wyraz twarzy, używać tych samych słów i zwrotów, reagować w podobny sposób, cosplayer musi wyczuć swoją postać od środka. Współczesny cosplay powstał w Japonii wśród fanów animacji i mangi. Głównymi prototypami gry kostiumowej są postacie z kreskówek, gier wideo, filmów, komiksów, legend, mitów. Prototypami mogą być również postacie z prawdziwego życia, na przykład gwiazdy muzyki i filmu.
Kim jest cosplayer?

Cosplayer to osoba lubiąca tworzyć kostiumy do przekształcania się w postacie gier komputerowych, filmów, komiksów. Sztuka i magia przebierania się i szkicowania obrazu w najdrobniejszych szczegółach – to jest cosplay. Przez długi czas wywoływał w społeczeństwie niejednoznaczne uczucia, ponieważ motywacja do wydawania ogromnych sum oraz poświęcania długich godzin i tygodni na przygotowania nie zawsze była jasna. W dzisiejszych czasach cosplayerzy nie są rzadkością.
Cosplayer to osoba, która jest w stanie całkowicie się przeobrazić, tworząc jak najdokładniejszy wizerunek wybranej postaci za pomocą kostiumu, makijażu, dodatkowej grafiki komputerowej, (jeśli chodzi o prace fotograficzne i wideo). Jak zostać cosplayerem można dowiedzieć się, próbując samodzielnie stworzyć otoczenie i kostium, po przestudiowaniu cech wybranych osobowości i postaci, aby odtworzyć nie tylko element wizualny, ale także atmosferę i charakter. Dla jednych cosplay okazał się sposobem na podniesienie samooceny i nowego wyglądu, dla innych była to okazja do spełnienia marzeń z dzieciństwa i zarabiania pieniędzy.
Od kiedy działają cosplayerzy?
Pierwsi cosplayerzy pojawili się w latach 30 XX wieku. Oddzielne grupy entuzjastów, porwane filmami i literaturą science fiction, zaczęły organizować spotkania tematyczne, przyzwyczajając się do roli swoich ulubionych bohaterów. Na początku drugiej dekady XXI wieku cosplayerzy są w niemal wszystkich krajach świata. Powodów jest kilka: dostępność w Internecie informacji o samym cosplayu, festiwalach, tworzeniu kostiumów, metodach i niuansach obróbki materiałów. Dostępność zasobów do tworzenia kostiumów dowolnego rodzaju i złożoności, powstawanie i rozwój tematycznych spotkań.
Dlaczego ludzie chcą być cosplay?
Przede wszystkim, bo chcą i lubią to. Festiwale są tworzone przez fanów i dla fanów. Poświęcają swój czas, energię, pieniądze na kostium, aby przyjść na festiwal i uzyskać pozytywne emocje. Przecież po pierwsze, na takich imprezach łatwo znaleźć ludzi o podobnych poglądach. Po drugie, jest to bardzo potężny ładunek twórczy. Kiedy robi się kostium własnymi rękami, wkłada się do niego kawałek siebie i chce się go pokazać innym. A jeśli również zdobędzie się nagrodę w jakimś konkursie, to generalnie jest to euforia.
Kogo można cosplayować na festiwalach?
Ogólnie rzecz biorąc, można cosplayować każdego i wszystko. Wiele osób tworzy oryginalne obrazy, nieoparte na żadnych źródłach, tworzy kostiumy, które sami wymyślili. Cosplay jest bardziej sztuką wizualną i nawet, jeśli postać nie ma imienia, ale wygląda fajnie, zostanie ciepło przyjęta przez widza.
Jak powstają kostiumy cosplay? Wszystko zaczyna się od wyboru postaci. Niektórzy cosplayerzy traktują to bardzo poważnie: żeby ich twarz wyglądała jak odtwarzana postać, żeby sylwetka była taka sama. Ktoś w tej chwili nie zwraca na to uwagi, mówią, że chcą uszyć sukienkę dla tej konkretnej księżniczki Disneya, bo to takie dziecięce marzenie. Gdy postać została już wybrana, przechodzi się do najbardziej ponurej, ale bardzo ważnej części tzn. doboru materiałów. Czasami znalezienie odpowiedniego materiału jest wyzwaniem.
Potem sam proces tworzenia. Po uszyciu kostiumu, dobraniu makijażu, założeniu peruki czas iść na festiwal. Dla wielu cosplayerów zrobienie kostiumu jest łatwe, ale trema jest trudna do opanowania. Dlatego ktoś do odgrywania ról wybiera postać, która jest jak najbardziej podobna do niego z charakteru. Na przykład bohater jest cichy, ja też jestem cichy, nikt nie zauważy haczyka. Chociaż zdarza się, że ktoś, wręcz przeciwnie, wybiera zupełne przeciwieństwo samego siebie.