Kredyty hipoteczne – na co zwrócić uwagę?

Kredyty hipoteczne – na co zwrócić uwagę? Planujesz sfinansować zakup nieruchomości z pomocą banku? Z pewnością zastanawiasz się nad tym, ofertę którego banku wybrać. Jest to zupełnie zrozumiałe, bowiem jest to decyzja na kilkanaście lat. Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny? Które z parametrów mają największe znaczenie? Na jakie pułapki powinniśmy uważać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Kredyt hipoteczny – które parametry mają największe znaczenie?

Kredyty hipoteczne - na co zwrócić uwagę?
Kredyty hipoteczne – na co zwrócić uwagę?

Jeśli szukasz kredytu hipotecznego na możliwie najlepszych warunkach, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry. To właśnie na ich podstawie jesteśmy w stanie dokonać ostatecznego wyboru. Nie da się ukryć, że jest to dość kosztowne zobowiązanie, które będzie nam towarzyszyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Dlatego też zanim skusimy się na ofertę promocyjną banku, należy skrupulatnie przeanalizować wszelkie warunki, nie angażując przy tym własnych emocji. Największe znaczenie mają takie aspekty, jak chociażby zdolność kredytowa, wysokość wkładu własnego, oprocentowanie, RRSO, okres kredytowania czy też warunki umowy kredytowej. Każdy z tych elementów jest dokładnie opisany w dalszej części artykułu.

Zdolność kredytowa

Chcesz otrzymać kredyt hipoteczny? Nie w każdym przypadku możesz go dostać. Jednym z podstawowych kryteriów jest zdolność kredytowa wnioskodawcy. W praktyce każdy bank bierze to pod uwagę, zanim wyda ostateczną decyzję o udzieleniu kredytu. Czym tak właściwie jest wcześniej wspomniana zdolność? Jest to inaczej możliwość spłacenia kredytu zgodnie z terminarzem, a także warunkami, które dokładnie są określone w umowie kredytowej. Dlaczego jest to tak istotne? Załóżmy sytuację, w której bezdomny miałby zdecydować się na kredyt. W jaki sposób miałby go spłacić, skoro nie posiada żadnych dochodów, a nawet rzeczy materialnych?
Pamiętajmy o tym, że każdy z banków przyjmuje różne kryteria do oceny zdolności kredytowej. W praktyce trudne jest uzyskanie oficjalnych informacji, co dana placówka bierze pod uwagę. Jako ciekawostkę warto więc przytoczyć, że jeśli w banku A nasz wniosek zostanie odrzucony, możemy udać się do banku B- istnieje szansa, że tam kredyt otrzymamy.

Wysokość wkładu własnego

Kolejną istotną kwestią jest wysokość wkładu własnego. Jest to niezbędny element, o którym nie możemy zapominać. Wkład własny powinien oscylować w granicach 20% wartości kredytu. Na szczęście banki często robią wszystko co w ich mocy, aby część tej kwoty zabezpieczyć w nieco inny sposób, dzięki czemu prawdopodobieństwo wzięcia kredytu jest większe. Warto jednak wiedzieć, że nie da się znaleźć kredytu bez wkładu własnego. Każda z instytucji wymaga różnej kwoty, dlatego warto zaznajomić się z warunkami umowy.

Oprocentowanie

Decydując się na kredyt hipoteczny, musimy pamiętać o kwestii oprocentowania. Jest to jeden z parametrów, na podstawie którego możliwe jest obliczenie kosztów kredytowania. To właśnie dzięki niemu przeciętny Kowalski jest w stanie obliczyć wysokość odsetek, które regularnie będziemy oddawać. Widzisz informacje o tym, że dana instytucja oferuje kredyt hipoteczny, którego oprocentowanie wynosi 0%? Niestety jest to zabieg często stosowany przez banki, który ma na celu przyciągnięcie klientów. Należy wiedzieć, że oprocentowanie nie oddaje całkowitych kosztów kredytowania, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Zobacz również:

Wysokość RRSO

Jeśli chcemy poznać całkowity koszt kredytu hipotecznego, w sposób szczególny powinniśmy zainteresować się RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To kompletny wskaźnik, bowiem uwzględnia nie tylko popularne odsetki, ale również inne opłaty, takie jak chociażby prowizje bankowe, ubezpieczenia, a także inne koszty, o których nie mamy pojęcia nie zagłębiając się w szczegóły umowy. Szukasz idealnego sposobu na to, aby porównać ze sobą kilka ofert kredytów? Zdecydowanie strzałem w dziesiątkę okazuje się wcześniej wspomniane RRSO. To właśnie ten wskaźnik da nam pogląd na to, która z propozycji jest najkorzystniejsza.

Okres kredytowania

Kolejnym parametrem godnym uwagi jest okres kredytowania. Pamiętajmy o tym, że jeśli nasze możliwości finansowe są stosunkowo niskie, bank prawdopodobnie zaoferuje nam dość długi okres spłacania kredytu, abyśmy mogli poradzić sobie ze wszelkimi kosztami. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że możliwe jest spłacenie kredytu przed czasem. Dzięki temu poniesiemy mniejsze opłaty związane z posiadaniem zobowiązania w banku.

Warunki umowy kredytowej

Zanim otrzymamy kredyt, musimy wcześniej podpisać umowę. Znajdziemy w niej informacje na temat wszystkich warunków. Zanim zdecydujemy się na akceptację tego dokumentu, powinniśmy się z nim dokładnie zapoznać. Część warunków możemy w pewnym zakresie negocjować, dlatego też jeśli coś nam nie odpowiada, warto o tym mówić. Masz jakiekolwiek wątpliwości? Dopytaj pracowników, ewentualnie doradcy kredytowego, wówczas otrzymasz niezbędne informacje.