Co leczy ortopeda traumatolog?

Co leczy ortopeda traumatolog? Traumatologia narządów ruchu to inaczej chirurgia urazowa. Jest to dziedzina medycyny, która bezpośrednio jest połączona z ortopedią. Zajmuje się ona m.in. leczeniem operacyjnym różnych urazów kości, więzadeł, stawów, a także ścięgien czy mięśni. 

Czym zajmuje się traumatologia?

Traumatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem i diagnozowanie urazów kości, a także innych uszkodzeń czy schorzeń. Specjaliści diagnozują chorobę na podstawie badań radiologicznych, laboratoryjnych i ultrasonograficznych. Lekarz pierwszego kontaktu powinien wystawić skierowanie do traumatologa, gdy pacjent skarży się na bóle stawów, mięśni, kręgosłupa, a także osobom, które przeszły złamania kończyć, cierpią na reumatyzm czy osteoporozę. Powodem do wydania skierowania może być także zaburzenie czucia czy napięcia mięśniowe oraz ruchowe. Czasem zdarza się tak, że pacjentami traumatologa są osoby starsze, a także sportowcy wyczynowi oraz pracownicy wykonujący ciężkie prace fizyczne. 

W czym pomoże wizyta u traumatologa?

operacja-kręgosłupa-szyjnego-SzczecinPodczas wizyty u ortopedy traumatologa, można dowiedzieć się wielu rzeczy dotyczących nabytych i wrodzonych chorób układu ruchu, a także wad postawy i powikłań związanych z gojeniem różnych urazów.
Na podstawie przeprowadzonych badań, traumatolog może określić sposób pomocy, a także ułożyć plan długotrwałego leczenia, najczęściej we współpracy z fizjoterapeutą. Może on także przepisać właściwe leki czy zastrzyki, które pomogą polepszyć funkcjonowanie stawów. 

Traumatolog może dokonać diagnozy, a następnie zdecydować się na leczenie takich dolegliwości jak:

  • boczne skrzywienie kręgosłupa, 
  • choroba Parthesa, 
  • choroba Osgood Schlattera, 
  • dna moczanowa, 
  • łokieć tenisisty, 
  • ostroga piętowa, 
  • paluch koślawy, 
  • zaburzenia funkcjonowania stawu skroniowo – żuchwowego, 
  • ropne zapalenie stawów, 
  • skręcenie stawów, 
  • zapalenie kaletki itd. 

Szybka diagnoza i podjęcie właściwych działań możne uchronić przed naprawdę przykrymi konsekwencjami. 

Zobacz także:

Traumatolog a ortopeda różnice 

W Polsce nie ma żadnych różnic między traumatologiem a ortopedą. Każdy ortopeda z Ortho Expert naturalnie jest także specjalistą z traumatologii. Większość ośrodków ortopedycznych w Polsce pełni także dyżury urazowe. Lekarze muszą przejść 6 – letni program specjalizacji z ortopedii oraz traumatologii ruchu. Warto jednak zaznaczyć, że na terenie kraju funkcjonuje kilka szpitali czysto ortopedycznych.
Traumatologia to dziedzina, która zajmuje się leczeniem stanów nagłych np. złamania w miednicy, złamania kości kończyn, urazy stawów, zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia aparatu ścięgien itd. Natomiast ortopedia odnosi się głównie do wad wrodzonych i nabytych urazów narządu ruchu. Jeśli chodzi o leczenie operacyjne, ortopedia to chirurgia plastyczna. Oznacza to, że pacjent zgłasza się do szpitala na wyznaczony termin operacji. 

Kiedy należy udać się do traumatologa?

Pacjenci zwykle nie udają się bezpośrednio do traumatologa. W przypadku doznania jakichkolwiek urazów, należy się zgłosić do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, na którym zatrudniony jest lekarz ortopeda – traumatolog.
Ortopeda – traumatolog to specjalista, który zajmuje się schorzeniami, które mają związek zarówno z przebytymi urazami jak i z różnymi schorzeniami ortopedycznymi. 

Czym zajmuje się traumatolog dziecięcy?

W szpitalach pracują także lekarze traumatolodzy specjalizujący się w leczeniu urazów i chorób dziecięcych. Do najbardziej popularnych dolegliwości, które leczy traumatolog należą m.in.:

  • bóle stawów, mięśni i kości, 
  • obrzęki stawów, 
  • zgrubienia w stawach i kościach, 
  • bóle pourazowe, 
  • zniekształcenia klatki piersiowej, 
  • deformacje i wady kręgosłupa, 
  • zniekształcenie kości długich, 
  • zniekształcenia kości stóp oraz rąk, 
  • przykurcze ścięgien, stawów i mięśni, 
  • ograniczenia zakresu ruchów kręgosłupa i stawów. 

Lekarze tej specjalizacji oferują szczegółowe konsultacje specjalistyczne, badania USG, blokady steroidowe, punkcje stawów, kwalifikacje do leczenia operacyjnego, iniekcje okołostawowe, badania diagnostyczne i wiele innych. 

Specjalizacja z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu 

Co leczy ortopeda traumatolog?
Co leczy ortopeda traumatolog?

Specjalizację z ortopedii i traumatologii ruchu można rozpocząć od razu po zakończeniu stażu podyplomowego. Jak wspomniano wcześniej, podobnie jak inne specjalizacje trwa on 6 lat i kończy się oficjalnym egzaminem państwowym. Jego pozytywne zdanie jest warunkiem umożliwiającym uprawienie zawodu lekarza traumatologa.
Specjaliści ortopedzi traumatolodzy pracują w szpitalach, w poradniach ortopedycznych oraz w gabinetach ortopedycznych. W każdym mieście funkcjonuje wiele tego typu placówek. 

W razie potrzeby warto zdecydować się na konsultację z lekarzem traumatologiem. Diagnoza postawiona przez niego, a także podjęte działania mogą pomóc uporać się z wieloma wadami i dolegliwościami. Traumatolog zleca wykonywanie licznych badań, które mają na celu jak najszersze zapoznanie się z problemem i ocenienie stanu mięśni, tkanek, kości i stawów. Jest to bardzo ważne, a najnowsze możliwości pozwalają na bardzo dokładne zapoznanie się z problemem. 

Niniejszy artykuł to efekt współpracy ortopedów z Ortho Expert oraz specjalistów z www.stylek.pl

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl