Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie domu?

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie domu? Nie da się ukryć, że na bezpieczeństwie zależy każdemu z nas. Troszczymy się zarówno o nasze bezpieczeństwo osobiste jak i o bezpieczeństwo naszego mienia. Nie sposób jednak nie zauważyć, że wypadki zdarzają się częściej niż byśmy tego chcieli. Dlatego też coraz większa liczba osób decyduje się na różnego rodzaju ubezpieczenia. Jedną z własności, którą bez wątpienia warto ubezpieczyć jest nasz dom oraz mieszkanie. 

Dlaczego warto ubezpieczyć swój dom albo mieszkanie?

Niektórzy ludzie posiadają swój własny dom. Inni zdecydowali się na życie w mieszkaniu. Każdemu zależy jednak na tym, aby lokum było bezpieczne. Z tego też względu dobrze byłoby zdecydować się na ubezpieczenie domu lub mieszkania. Należy zaznaczyć, że za nieposiadanie ubezpieczenia mieszkania nie grożą nam żadne kary finansowe. Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek. Ubezpieczenie bezwzględnie będziemy musieli wykupić, jeśli zaciągnęliśmy na zakup mieszkania lub domu kredyt hipoteczny. W innych sytuacjach nie jesteśmy do tego zobligowani. Jeżeli jednak dojdzie do niebezpiecznego w skutkach wypadku, który zniszczy nasze lokum, nie będziemy mogli liczyć na środki pieniężne przysługujące nam z tytułu ubezpieczenia. Lista wypadków, które mogą przytrafić się nam w domu lub mieszkaniu jest bardzo długa. Najczęściej jednak dochodzi do zalania, pożaru, a także do włamań. Za niektóre wypadki odpowiedzialni są ludzie, a za inne wady urządzeń, które mamy w swoich domach i mieszkaniach. Jako przykład takiego urządzenia można podać chociażby zmywarkę. Nie sposób również nie wspomnieć o sytuacjach, w których do wypadku doprowadzają zwierzęta domowe. Warto mieć na uwadze, że zakres ubezpieczenia będzie się różnił w zależności od tego, na którą opcję się zdecydujemy. Jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie naszego lokum, otrzymamy od ubezpieczyciela środki finansowe na pokrycie szkód spowodowanych zniszczeniami. 

Polecamy szczególnie:

Od czego koniecznie trzeba ubezpieczyć mieszkanie lub dom?

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie domu?
Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania może mieć naprawdę przeróżny zakres. Najtańsze polisy obejmują zdecydowanie najmniejszą ilość zdarzeń. Droższe warianty ubezpieczeniowe obejmowały będą bardzo długą listę zdarzeń. Bez wątpienia warto byłoby jednak ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie od pożaru. Przyczyn pożaru jest bowiem całe mnóstwo. Nasze lokum może się zapalić od awarii w instalacji, a także na skutek podpalenia. Nie brakuje również przypadków, w których dom zapalił się na skutek uderzenia piorunem. Ubezpieczenie domu lub mieszkania powinno obejmować również ubezpieczenie od wiatru. Nie sposób bowiem ukryć, że wiatr może narobić sporo szkód o każdej porze roku. Najniebezpieczniejsze w skutkach mogą być rzecz jasna gwałtowne burze, podczas których wiatr może wiać z wielką prędkością. Nierzadko pojawić się mogą także trąby powietrzne, które potrafią dokonać bardzo poważnych szkód. Nie wolno zapominać również o jesiennych i zimowych wichurach. One również mogą poważnie uszkodzić nasze domy oraz mieszkania. Na ubezpieczenie domu lub mieszkania od skutków gradobicia decyduje się niewielka liczba osób. Intensywne gradobicia wciąż bowiem nie zdarzają się w naszym kraju zbyt często. Koniecznie należałoby jednak zdecydować się na ubezpieczenie domu lub mieszkania od skutków osuwania się ziemi, jeżeli nasze lokum znajduje się na terenach osuwisk. Warto również ubezpieczyć swoje lokum przed zalaniem. Zalanie jest bowiem jednym z najpowszechniejszych wypadków, które przydarzyć się mogą na skutek rozmaitych zdarzeń. Na skutek zalania możemy ucierpieć nie tylko my, ale również nasi sąsiedzi, jeśli zamieszkujemy blok mieszkalny.

Na jakie koszty należy się przygotować?

Każdy, kto decyduje się na ubezpieczenie domu lub mieszkania będzie chciał wiedzieć na jakiego rodzaju koszty należy się przygotować. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, jaką firmę ubezpieczeniową wybierzemy. W tym miejscu należy zaznaczyć, że przed wyborem konkretnej firmy, warto zapoznać się z kilkoma lub nawet kilkunastoma ofertami. Wówczas zyskamy spore szanse na to, że uda nam się odszukać najlepszą ofertę. Jeżeli samodzielne porównanie ofert nastręcza nam trudności, warto byłoby pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalnego doradcy ubezpieczeniowego. Za skorzystanie z pomocy tego rodzaju specjalisty nie będziemy musieli ponosić zbyt dużych kosztów finansowych. Z tego też względu opcję tę należy uznać za korzystną pod względem finansowym. Na pewno warto byłoby poczytać opinie o poszczególnych firmach ubezpieczeniowych, a także o konkretnych wariantach ubezpieczenia. Z całą pewnością należałoby mieć na uwadze to, że im większy zakres ubezpieczenia, tym wyższe jego koszty. Jeżeli zależy nam na tym, aby ubezpieczenie domu lub mieszkania nie kosztowało nas zbyt wiele, powinniśmy zdecydować się na jeden z tańszych jego wariantów. Należy zastanowić się również nad tym, na jakiego rodzaju wypadki jesteśmy najbardziej narażeni. Dobrze byłoby, gdyby wchodziły one w zakres wybranego przez nas ubezpieczenia.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/