Jaki telewizor do gier wybrać?

Jaki telewizor do gier wybrać? Najzagorzalsi fani gier na konsole ponownie rozglądają się za nowymi telewizorami. Premiera najnowszej konsoli do gier sprawiła, że spora część graczy postanowiła również wymienić swój odbiornik na nowszy model. O tym jaki dokładnie sprzęt wybrać decyduje kilka istotnych elementów.

Główne czynniki determinujące naszą decyzję to przede wszystkim wymiary naszego pomieszczenia, odległość gracza od ekranu oraz budżet, którym dysponujemy. Ostateczne podjęcie decyzji wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać na początku. Na co więc zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego telewizora dla gracza?

Wymiary pomieszczenia do grania

Jeśli planujemy zmienić swój stary telewizor na nowy, to powinniśmy wziąć pod uwagę całkowite wymiary naszego pomieszczenia. Otóż jeżeli posiadamy niewielki pokój, którego wymiary nie przekraczają 10 m2, to zbyt duży telewizor może po prostu być nieodpowiedni. W tak małych pomieszczeniach duży ekran powoduje, że korzysta się z niego bardzo niewygodnie. Podczas dłuższego korzystania z konsoli i wpatrywania się w ekran, nasze oczy mogą się przesuszać, przez co są narażone na ból oraz na pogłębienie wady wzroku. Aby temu zapobiec, warto dogłębnie przemyśleć sprawę doboru wielkości ekranu. Na rynku można znaleźć telewizory o różnych rozmiarach, stąd wybór z pewnością nie należy do najłatwiejszych.

Podczas doboru telewizora o odpowiedniej ilości cali, należy także wziąć pod uwagę odległość gracza od ekranu. Im dalej osoba korzystająca z telewizora będzie siedziała, tym automatycznie ekran może być większy. W małych pokojach najlepiej sprawdzą się telewizory o przekątnej nie większej niż 40 cali. Natomiast w przypadku większej powierzchni pomieszczenia, można zastanowić się już nad nieco większym urządzeniem. W salonach do gier o dużej powierzchni wybór zależy już praktycznie tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji.

Jakość obrazu oraz uniwersalność funkcji telewizora

Obecnie na rynku można znaleźć sporo telewizorów, które różnią się od siebie dostępnymi funkcjami oraz jakością obrazu. Najnowsze konsole do gier obsługują już oczywiście obraz w jakości 4k, jednak do jego obsługi potrzebny jest również wysokiej klasy telewizor. W przypadku najnowszych konsol takich jak Playstation 5 czy też Xbox Series X warto zainwestować w nieco lepszy telewizor, aby czerpać jak największą radość podczas grania. Sporo osób zwraca szczególną uwagę na najmniejsze detale podczas rozgrywek na konsoli do gier, stąd wysokiej jakości obraz w 4k jest dla niektórych po prostu wymaganym minimum.

Telewizory nieco niższej klasy posiadają oczywiście ekran w jakości Full HD bądź Ready HD. Taka jakość w zupełności wystarczy do optymalnego korzystania z konsoli do gier. Jednak, gdy zależy nam na najwyższej jakości, to musimy już zakupić telewizor obsługujący 4k. Ponadto warto również się zastanowić do jakich dodatkowych celów będziemy korzystać ze sprzętu. Jeśli jesteśmy fanami YouTube’a bądź Netflix’a to warto zdecydować się na TV z obsługą Smart TV oraz Wi-Fi. Funkcja Smart TV to specjalny wbudowany system, dzięki któremu bez przeszkód będziemy mogli korzystać z najlepszych oraz najnowszych aplikacji bezpośrednio z poziomu menu telewizora.

Wielkość budżetu przeznaczonego na telewizor do konsoli

Jaki telewizor do gier wybrać?
Jaki telewizor do gier wybrać?

Dla wielu osób ważną kwestią jest cena. Wiadomo, że najlepsze urządzenia kosztują zdecydowanie więcej. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu sporo osób decyduje się na zakup telewizora nieco gorszej marki. Nie jest to zła opcja, ponieważ takie urządzenia również posiadają dobrej jakości podzespoły. Jednak w tym przypadku należy mieć na uwadze, że żywotność takich urządzeń może być nieco krótsza. Wynika to z faktu, że w takich urządzeniach szuka się oszczędności np. w postaci gorszego zasilacza bądź gorszego chłodzenia. W wyniku tego, telewizor na przestrzeni kilku lat intensywnego użytkowania może to po prostu odczuć, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo jego awarii.

W przypadku telewizora do konsoli, warto mimo wszystko odłożyć trochę więcej pieniędzy. To pozwoli nam wybrać lepszy model, dzięki czemu będzie on służył prawdopodobnie znacznie dłużej, a korzystanie z niego będzie również o wiele przyjemniejsze. Jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy może pozwolić sobie na zbyt duży wydatek. Z tego względu warto pójść na kompromis pomiędzy ceną a jakością telewizora. W tym przypadku można pokusić się o kupno sprzętu o nieco mniejszych wymiarach, aniżeli początkowo mieliśmy zamiar. Dzięki temu będziemy mogli wciąż wybrać telewizor, który obsługuje najwyższą jakość, a więc obraz w jakości 4k. Jeżeli chodzi o wybór pomiędzy większym ekranem a wysoką jakością obrazu, to zdecydowanie lepiej postawić na tę drugą opcję. W tym przypadku wrażenia z rozgrywki na konsoli będą zdecydowanie lepsze, a gra na dużym ekranie, lecz z gorszą jakością, wcale nie jest aż tak fascynująca.

Podsumowując więc można stwierdzić, że dobór odpowiedniego telewizora do konsoli jest ważną kwestią. To właśnie od niego zależy w głównej mierze to, jaką frajdę będziemy czerpać z rozgrywki. Jeżeli spędzamy długie wieczory lub całe dnie przed konsolą, to zdecydowanie warto zainwestować w porządny TV, ponieważ w takim przypadku nie ma co oszczędzać.