Inteligentny dom – co to jest?

Inteligentny dom – co to jest? Ostatnio dużo mówi się o inteligentnych domach. Wiele osób chce zainwestować w prawdziwy inteligentny dom, ale nie wie, jak zacząć. Jak sprawić, by dom był inteligentny jak najszybciej od strony technicznej? Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Serdecznie zapraszamy do uważnej lektury!

Inteligentny dom – najważniejsze informacje

Wiele osób decyduje się na wyposażenie swoich domów w szereg nowoczesnych gadżetów – sprzęt AGD, duże płaskie telewizory czy systemy nagłośnienia o kinowej jakości. Mimo to wiele osób korzysta z tych różnych dobrodziejstw w tradycyjny, niezbyt efektywny sposób. Warto wiedzieć, że nowoczesny dom w pełnym tego słowa znaczeniu to dom inteligentny.

Inteligentny dom – co to jest?
Inteligentny dom – co to jest?

Inteligentny dom to termin określający wiele systemów i urządzeń służących do automatyki domowej. Inaczej co to znaczy? Inteligentny dom to dom, w którym członkowie rodziny mogą wydawać różne polecenia. Podstawą każdego inteligentnego domu jest Internet Rzeczy. Jest to koncepcja obiektów, które zostały połączone w sieć, aby móc się ze sobą komunikować. Sami użytkownicy również mogą się z nimi kontaktować.

Niektórym może się to wydawać bardzo złożone i skomplikowane, ale w rzeczywistości (poza oczywiście technicznymi aspektami całego rozwiązania) jest bardzo proste dla użytkownika. Najlepiej byłoby, gdybyśmy wyjaśnili to na przykładzie. Gdy użytkownicy korzystają ze swoich smartfonów samodzielnie, są w stanie kontrolować temperaturę w całym mieszkaniu, a także kolor i intensywność oświetlenia. A to nie wszystko – dodatkowo mogą zdalnie włączać i wyłączać urządzenia lub oglądać transmisje z monitoringu na żywo przez gniazdko elektryczne. Większość z tych czynności można wykonać nawet będąc daleko od miejsca zamieszkania. Dlatego inteligentny dom to rozwiązanie, w które z roku na rok inwestuje coraz więcej osób. Dzięki niemu życie w domu stało się wygodniejsze niż kiedykolwiek! Podstawowym założeniem koncepcji inteligentnego domu jest pełna maksymalizacja komfortu mieszkania i jego funkcjonalności, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny na najwyższym poziomie. Ponadto inteligentny dom musi również zapewniać obniżenie kosztów utrzymania, głównie rachunków za prąd.

Produkty inteligentnego domu

W inteligentnym domu musi być wiele innowacyjnych urządzeń – a oczywiście im więcej urządzeń, tym inteligentniejsze będą nasze mieszkania. Każdy element odpowiada za coś innego – bezpieczeństwo, komfort czy oszczędność domowego budżetu. Wśród podstawowych narzędzi inteligentnego domu eksperci wymieniają przede wszystkim:

  • Smart Lighting – To oświetlenie, którym można sterować zdalnie ze smartfona. Alternatywnie możesz nawet dostosować jasność i kolor oświetlenia;
  • Inteligentne gniazdka – pozwalają włączać i wyłączać urządzenia elektryczne, ustalać harmonogramy i kontrolować poziom zużycia energii;
  • Inteligentne ogrzewanie – dzięki niemu możesz kontrolować temperaturę we wszystkich pomieszczeniach w domu;
  • Systemy alarmowe — systemy te obejmują czujniki ruchu i systemy alarmowe.

Powyższe urządzenia mogą być używane i obsługiwane indywidualnie, ale możliwe jest również łączenie ich w inteligentny dom. W niektórych przypadkach nadają się również do określonych zadań indywidualnych, takich jak oświetlenie.

Panel Sterowania Inteligentnego Domu – jak to działa?

Jednostka centralna to niezbędny element każdego inteligentnego domu. Decyduje o tym fakt, że odpowiada za zarządzanie i kontrolowanie całego systemu. Łączy się ze wszystkimi komponentami inteligentnego domu oraz z Internetem. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z systemu zawsze wtedy, gdy tego potrzebują – nawet będąc daleko od domu. Oczywiście w przypadku zmiany temperatury czy sterowania natężeniem światła nie ma to znaczenia, możliwość wyłączenia żelazka czy sterowania obrazem z kamery jest niezwykle ważna.

Najważniejsza zaleta inteligentnego domu

Korzyści z inwestycji w inteligentne urządzenia domowe są niezliczone. Inteligentne domy znacznie poprawiły nasz komfort. Można sobie wyobrazić sytuację, w której zamiast wstawać z kanapy po powrocie z pracy, zdalnie podkręcamy kaloryfery, włączamy ulubione światło i ulubioną playlistę muzyczną.

Bezpieczeństwo jest równie ważne jak wygoda – nowoczesne systemy inteligentnego domu są wyposażone w niezwykle innowacyjne systemy bezpieczeństwa, dzięki czemu możesz na bieżąco kontrolować monitoring za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie.