Fotoodmładzanie – efekty uboczne – każda z kobiet marzy o posiadaniu gładkiej, zdrowo wyglądającej skóry twarzy. Proces starzenia się naskórka prowadzi do spadku jędrności skóry, jej odwodnienia oraz przesuszenia – co w konsekwencji ujawnia na powierzchni twarzy oznaki starzenia się skóry. Mimo, iż nie da się uniknąć pojawienia zmarszczek, odpowiednia pielęgnacja, ochrona naskórka oraz zabiegi pielęgnacyjne mogą znacznie opóźnić ich powstawanie oraz zmniejszyć ich widoczność.
Jednym z popularniejszych i skutecznych zabiegów dermatologii estetycznej jest fotoodmładzanie. To innowacyjny zabieg, który wykorzystuje działanie światła lasera w celu poprawienia wyglądu i kondycji skóry twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni. To całkowicie bezpieczny i bezbolesny zabieg, który pozwala uzyskać zaskakujące rezultaty, jak wyrównanie koloru, spłycenie zmarszczek, a także zwiększenie napięcia naskórka. Na czym polega fotoodmładzanie skóry? Jakie są efekty uboczne zabiegu? Czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania?
Dlaczego warto skorzystać z fotoodmładzania skóry?
Starzenie się organizmu oraz skóry jest nieuniknione, a pierwsze symptomy zaczynają pojawiać się już po 25 roku życia, kiedy praca fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, zostaje znacznie spowolniona. Efektem tego jest utrata witalności i jędrności oraz pojawienie się pierwszych zmarszczek w newralgicznych miejscach, jak skóra pod oczami czy czoło. Wraz z wiekiem, potencjał regeneracyjny organizmu oraz skóry pogarsza się, przez co naskórek oraz mniej stabilny kolagen nie są w stanie utrzymywać pożądanego napięcia. Starzenie się skóry jest procesem, który prowadzi do powstawania przebarwień, zgrubienia naskórka oraz zmarszczek, które nieustannie się pogłębiają. Dodatkowo skóra traci swój witalny blask i świeży wygląd, jej kolor staje się szary i nierówny. Obecnie, dermatologia estetyczna, oferuje różne zabiegi, których celem jest odwrócenie procesu i przywrócenie młodzieńczego wyglądu skóry. Jednym z nich jest laserowe fotoodmładzanie.
Na czym polega fotoodmładzanie skóry?
Fotoodmładzanie skóry jest jednym z zabiegów, który pomaga skutecznie walczyć z procesami starzenia się skóry twarzy. Zabieg wykonuje się za pomocą lasera, który charakteryzuje się niską gęstością energii.
Światło lasera, skierowane na skórę twarzy prowadzi do podgrzania tkanek. Jego światło wnika w głąb skóry, gdzie może być pochłaniane przez melaninę i hemoglobinę, co sprawia, że w głębokich warstwach skóry może rozpocząć się proces bardzo szybkiej i intensywnej regeneracji. Podgrzanie tkanek i komórek skóry prowadzi do skracania i przebudowanie włókien kolagenowych, co wpływa na korzystną zmianę w ich wyglądzie. Dodatkowo, fibroblasty zostają intensywnie pobudzone do produkcji nowych włókien, co pozwala na spłycenie zmarszczek. Zabieg fotoodmładzania widocznie poprawia wygląd skóry twarzy, ale dodatkowo wpływa na nią leczniczo. Pozwala na skutecznie niwelowanie popękanych naczynek oraz redukcję trądziku różowatego.
Fotoodmładzanie skóry – jakie są efekty uboczne?
Fotoodmładzanie skóry jest zabiegiem bezinwazyjnym, mimo to posiada bardzo silne i głębokie działanie. To metoda bezbolesna i bezpieczna, dzięki czemu nie wywołuje skutków ubocznych. Jednym, widocznym dyskomfortem po przejściu serii zabiegów jest mocne przesuszenie skóry. Jest to spowodowane szybkim złuszczaniem naskórka, który jest potraktowany światłem lasera. Aby zapobiegać nadmiernemu odwodnieniu, osoba prowadząca zabieg zazwyczaj zaleca aplikowanie między seriami silnych kosmetyków nawilżających, które likwidują uczucie ściągnięcia skóry oraz niwelują widoczne, suche skórki.
Aby zabieg nie przynosił niepożądanych efektów, przed przejściem do wykonania fotoodmładzania konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który pozwala poznać stan zdrowia klienta, uwidocznić ewentualne, przyjmowane leki oraz określić istniejące przeciwwskazania. Jedynie wykonanie zabiegu u osoby, która posiada przeciwwskazania mogą skutkować niepożądanymi efektami.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu fotoodmładzania są:
- miejscowe i ogólne terapie retinoidami, które są światłoczułe,
- stosowanie lub spożywanie ziół światłouczulających, jak skrzyp polny lub dziurawiec,
- przyjmowanie antybiotyków oraz sterydów,
- aktywne nowotwory, zwłaszcza skóry,
- posiadanie fotodermatoz,
- nadmierna opalenizna wywołana słońcem, światłem solarium lub samoopalaczami,
- stosowanie w przeciągu trzech tygodni silnych peelingów, które doprowadziły do naruszenia bariery naskórka,
- przerwanie ciągłości naskórka, na przykład ranki,
- chorowanie na cukrzycę,
- dysfunkcje tkanki łącznej, na przykład kolagenoza,
- karmienie piersią i ciąża,
- wirusowe lub bakteryjne zakażenie skóry, na przykład aktywna opryszczka,
- obniżenie odporności organizmu.
Fotoodmładzanie jest procesem, którego efekty widoczne są już po przeprowadzeniu pierwszego zabiegu. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się przeprowadzanie całych serii, gdyż dają najlepsze rezultaty. Skóra staje się widocznie odmłodzona, świeża, pełna blasku, a oznaki starzenia zostają maksymalnie zniwelowane.