Ile kosztuje kremacja kota?

Ile kosztuje kremacja kota? Zwierzęta są bardzo bliskimi przyjaciółmi zwierząt. Najwięcej osób bez wątpienia decyduje się na psy oraz na koty. Mimo, że o nie dbamy, prędzej czy później nadchodzi moment pożegnania. Utrata ukochanego kota nie jest doświadczeniem łatwym, dlatego trzeba pozwolić sobie na żałobę. Niemniej jednak, z ciałem zwierzaka należy postąpić w odpowiedni sposób. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być jego kremacja. Wiele osób nie zdaje sobie niestety sprawy czym kremacja zwierząt właściwie jest i jakie koszty się z nią wiążą. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na ten ważny temat.

Kremacja kota – podstawowe informacje

Kremacja zwierząt, w tym kotów, nie cieszy się jeszcze zbyt dużym zainteresowaniem w Polsce. Nie da się jednak ukryć, że staje się ona coraz bardziej popularna. Każdy właściciel zwierzęcia musi jednak wiedzieć, że bierze za niego odpowiedzialność od początku do samego końca. Nie sposób nie zauważyć, że każdy właściciel musi rozważyć, czy lepszy będzie pochówek czy też może korzystniejszym rozwiązaniem będzie właśnie kremacja kota. Każde z rozwiązań ma swoje plusy, jak i minusy. Jeżeli decydujemy się na kremację, będziemy musieli zastanowić się nad tym, jakie krematorium zwierząt wybrać. W dużych miastach działa zazwyczaj wiele krematoriów, które mogą nieść pomoc. Warto zaznaczyć, że bardzo wiele krematoriów współpracuje z klinikami weterynarii. Nie da się ukryć, że jest to znaczące ułatwienie. Weterynarze bardzo często wskazują właścicielom kotów najbliższe krematorium, w którym zwierzaka można poddać kremacji. Należy mieć świadomość tego, że z kremacji można skorzystać nie tylko wtedy, gdy zwierzę zmarło w klinice weterynaryjnej. Można skorzystać z takiej usługi również wówczas, gdy kot stracił swoje życie w naszym domu bądź mieszkaniu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że możliwa jest zarówno kremacja komunalna, jak i kremacja prywatna. W przypadku kremacji komunalnej, uzyskane prochów kota nie będzie niestety możliwe. Jeśli bardzo chcemy otrzymać prochy swojego pupila, musimy zdecydować się na kremację prywatną, która jest niestety droższym rozwiązaniem.

Z jakimi kosztami kremacji trzeba będzie się liczyć?

Wiele osób zastanawia się nad tym, z jakimi kosztami kremacji należy się liczyć. Na tak postawione pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jakie są nasze oczekiwania. Jak już wspomniano powyżej, zdecydowanie korzystniejszą pod względem finansowym opcją jest kremacja komunalna. Wówczas nasze zwierzę zostanie spopielone wraz z innymi zwierzakami. Jeżeli wybieramy alternatywę, czyli kremację prywatną, musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Nie ulega wątpliwości, że kremację prywatną wybiera stosunkowo wiele osób. Koszty kremacji zależą od wielu różnego rodzaju czynników. Dość dobrym rozwiązaniem może okazać się porównanie cenników poszczególnych krematoriów. Każde z nich może bowiem posiadać nieco inne ceny. Doskonałym rozwiązaniem będzie także poczytanie opinii o poszczególnych krematoriach. To bardzo dobra opcja. Im więcej pozytywnych opinii, tym większe prawdopodobieństwo tego, że warto zaufać danemu krematorium.

Jak pogodzić się z tym, że zwierzak odszedł?

Ile kosztuje kremacja kota?
Ile kosztuje kremacja kota?

Najtrudniejsze nie jest wcale znalezienie krematorium, ale pogodzenie się z tym, że zwierzak odszedł. Jak zatem pogodzić się ze śmiercią kota? Wiele osób myśli, że po śmierci kota, najlepiej od razu zakupić następnego. Nie jest to jednak zbyt dobre rozwiązanie, jeżeli nie przeżyliśmy żałoby. Przeżycie żałoby jest wskazane każdemu, kto stracił ukochane zwierzę. Żałoba, jak powszechnie wiadomo, składa się z kilku etapów. Tak naprawdę jednak u każdego może ona przebiegać w inny sposób. Wskazane będzie więc bez wątpienia zastanowienie się nad tym, jak jest z nami. Dobrze będzie uporządkować rzeczy należące do zwierzaka. Możemy je schować, a także oddać komuś. Niektórzy decydują się na wyrzucenie ich. Porozrzucane na podłodze zabawki mogą bowiem niestety utrudnić nam przejście żałoby. Mogą przypominać nam o zwierzaku w najmniej odpowiednich momentach. Jeżeli ciężko jest nam pogodzić się z utratą zwierzaka, mimo upływu czasu, być może warto byłoby zdecydować się na rozmowę z psychologiem. Niektórzy są bardzo mocno przywiązani do swoich zwierzaków i niezmiernie ciężko im się pogodzić z ich utratą. Nie ma się czego wstydzić, tylko należy udać się po pomoc. Pewnym rozwiązaniem może okazać się również znalezienie jakiegoś hobby. Jeżeli coś sprawia nam przyjemność, warto byłoby się tym zająć. Może być to czytanie książek, oglądanie filmów bądź seriali, a także granie w gry komputerowe. Warto także wspominać swojego zwierzaka i wszystkie przeżyte z nim miłe chwile. Jeżeli mamy jakieś zdjęcia zwierzaka, warto umieścić je w widocznym miejscu. Wówczas będziemy mogli w dowolnym momencie o naszym kocie sobie przypomnieć. Kiedyś na pewno nadejdzie moment, w którym zaczniemy zastanawiać się nad zakupem bądź adopcją kolejnego zwierzaka. Nie należy jednak tego procesu przyśpieszać. Warto dać sobie czas, a odpowiedni moment na pewno nadejdzie.