Czym jest stomatologia zachowawcza? Stomatologia to jedna z wielu gałęzi medycyny. Do jej zadań należy diagnozowanie i ewentualnie leczenie chorób zębów, jamy ustnej i tkanek przyzębia. Choroby zębów dotykają osoby w każdym wieku, dlatego ważne jest regularne odwiedzanie dentysty, aby szybko sprawdzić i zlokalizować zmiany.
Regularne przeglądy stomatologiczne przez specjalistów w celu utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu to marzenie wielu osób. Profilaktyka jest jednym z czynników pozwalających uniknąć rozwoju próchnicy, co prowadzi do konieczności rozpoczęcia leczenia różnymi technikami stomatologicznymi. Stomatologia zachowawcza to jeden z rodzajów usług, które świadczy chirurgia. Jakie zabiegi zawiera? W jaki sposób stomatologia zachowawcza pomaga pacjentom dbać o zdrowe zęby?
Czym jest stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza, często określana jako stomatologia ogólna, obejmuje wszystkie zabiegi związane z profilaktyką próchnicy, prawidłową higieną jamy ustnej oraz wypełnianiem ubytków powstających na zębach. Dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej pokazuje, jak prawidłowo czyścić zęby za pomocą różnych narzędzi, takich jak nici dentystyczne, odpowiedni dobór szczoteczki do zębów czy pasty do zębów. Właściwe mycie zębów, dziąseł i języka jest jednym z elementów, które mogą skutecznie zapobiegać często kosztownym zabiegom stomatologicznym.
Stosowanie zachowawczych zabiegów stomatologicznych jest jednym z kluczowych czynników pozwalających odpowiednio dbać o zęby i wspierać je przed czynnikami powodującymi rozwój bakterii w jamie ustnej. Odpowiednia pielęgnacja i regularne wizyty u stomatologa mogą poprawić ich strukturę i twardość oraz utrzymać prawidłową strukturę dziąseł. Ich właściwa pielęgnacja nie prowadzi do rozwoju stanów zapalnych oraz nadwrażliwości na ciepło i zimno. Warto wiedzieć, że nieleczona choroba zębów może prowadzić do rozprzestrzeniania się stanów zapalnych i bakterii, które mogą prowadzić do zmian patologicznych w organizmie.
Leczenie z zakresu stomatologii zachowawczej
Stomatologia Ogólna obejmuje profilaktykę jamy ustnej oraz leczenie próchnicy zębów spowodowanej próchnicą – od drobnych zmian po złożone zabiegi, w tym leczenie kanałowe. Profilaktyka i leczenie, które oferuje klinika stomatologiczna, ma na celu zapobieganie rozwojowi próchnicy, dzięki regularnemu usuwaniu kamienia nazębnego i złogów, których nie da się skutecznie wyczyścić szczoteczką do zębów. Dzięki regularnym przeglądom można uniknąć kosztownych zabiegów, a nawet ostrych bólów zębów.
Jakie zabiegi i czynności wykonuje się w zakresie stomatologii zachowawczej?
- Badania kontrolne całej jamy ustnej i zębów,
- Wskazówki dotyczące właściwej dbałości o higienę jamy ustnej,
- Usuwanie i leczenie zapalenia dziąseł, którego objawami są ciężkie alergie i krwawienia,
- Czyszczenie zębów specjalnymi urządzeniami do usuwania płytki nazębnej i kamienia nazębnego,
- Piaskowane zęby,
- Czyszczenie zębów,
- Polerowanie zębów,
- Zęby dzieci są malowane i szlifowane.
Jakie zabiegi wykonuje się w stomatologii zachowawczej w celu zmniejszenia ubytków i leczenia zębów?
- leczenie i usuwanie ubytków,
- wypełnianie ubytków powstałych na zębach specjalnymi substancjami,
- do wygładzania ubytków w zębach stałych spowodowanych wypadkami lub urazami,
- odbudowa zębów po leczeniu, czyli noszenie tzw. korony,
- kompleksowe leczenie endodontyczne lub kanałowe,
- higiena jamy ustnej i zębów.
Stomatologia zachowawcza dziecięca
Stomatologia zachowawcza to również pielęgnacja i profilaktyka zębów mlecznych i stałych dzieci. Ta szczególna gałąź stomatologii nazywa się pedodoncją. Ze względu na znaczne różnice w uzębieniu dzieci, starania o utrzymanie zębów dzieci w dobrym stanie są wymienione osobno. Niemowlęta również wymagają innego podejścia i leczenia niż dorośli, ponieważ są bardziej wrażliwe i boją się odwiedzin.
Jakie zabiegi wykonują stomatolodzy z zakresu stomatologii zachowawczej?
- Wizyta wprowadzająca u dziecka, która pozwoli na skuteczną terapię w gabinecie w przyszłości i bez jedzenia,
edukacja rodziców i dzieci w zakresie prawidłowego mycia zębów i ust, - Sprawdź i kontroluj prawidłowe rozładowanie zębów,
- Dostrzeżenie jakiejkolwiek wady zgryzu i skierowanie jej do dalszego leczenia,
- Profilaktyka próchnicy u dzieci tj. zgrzytanie, lakowanie i malowanie zębów,
- Leczenie stanów zapalnych jamy ustnej,
- Leczy próchnicę, która tworzy się na zębach dziecka.
Rodzice dzieci rozpoczynających proces ząbkowania powinni wdrożyć zabiegi mające na celu ich oczyszczenie już od pierwszego wyłonienia zęba. Pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć około roku. Podczas wizyt kontrolnych pediatra oceni stan zębów dziecka i podpowie, jak prawidłowo je czyścić.