Usługi prawnicze – prawnik, radca prawny i adwokat

Usługi prawnicze – prawnik, radca prawny i adwokat – w wielu różnych życiowych sytuacjach, jakie spotykają nas na co dzień, duże znaczenie może mieć skorzystanie z usług prawniczych. Ba, bywa, że uzyskanie takiej pomocy jest wręcz niezbędne.

Dlaczego korzystamy z usług prawniczych?

Powody takiej decyzji mogą być oczywiście różne. Często chodzi o uzyskanie pomocy w jakiejś nadchodzącej sytuacji, aby w najlepszy sposób zabezpieczyć swoje prawa. W innych przypadkach możemy podejmując jakieś decyzje chcieć “ubezpieczyć się” na wypadek wystąpienia przyszłych okoliczności, które mogą być w danym momencie trudne do przewidzenia dla osoby, która nie legitymuje się prawniczym wykształceniem. Ogólnie jednak można z całą pewnością powiedzieć, że tym co łączy wszystkich poszukujących prawniczej pomocy jest chęć zapewnienia sobie jak najlepszych możliwych warunków ochrony własnych praw względem innych osób, urzędów czy przedsiębiorstw, a także oczywiście przed sądem.

Choć nie mamy w zwyczaju zastanawiać się nad tym na co dzień, to prawo reguluje niemal wszystkie przejawy naszego życia. Wykształcony prawnik jest więc osobą, która ma wiedzę potrzebną do tego, by dobrze rozumieć przepisy regulujące poszczególne dziedziny i być w stanie przełożyć je na otaczającą nas rzeczywistość, by przy pomocy tej wiedzy rozwiązywać ewentualne powstające problemy.

Na czym polega specjalizacja w usługach prawniczych?

Trzeba jednak pamiętać, że nie ma prawników czy adwokatów, którzy specjalizują się we wszystkich dziedzinach prawa. Nie jest to możliwe, ponieważ przepisy regulują tak wiele spraw, że nikt nie jest w stanie być ekspertem prawniczym w każdej z nich. Do tego dodać trzeba, że materii stale przybywa, bo z punktu widzenia prawnika istotne są nie tylko same przepisy prawa, ale także wydawane przez sądy wyroki czy pojawiające się w doktrynie komentarze autorytetów. Dokładnie tak, jak w innych zawodach, mamy więc do czynienia ze specjalizacją. Można oczekiwać, że osoba specjalizująca się akurat w danej dziedzinie zapewnia usługi na lepszym poziomie i pomoże rozwiązać problem szybciej, a co za tym idzie również taniej.

To bardzo ważne z punktu widzenia klienta, który decyduje się na usługi prawnicze. Żeby jego interesy były zabezpieczone w jak najlepszy sposób i mógł czuć się bezpiecznie z radami, które przekaże mu prawnik, najlepiej jest zatrudniać takiego, który posiada właśnie specjalistyczną wiedzę w konkretnej dziedzinie i ma doświadczenie w zajmowaniu się podobnymi sprawami.

Gałęzi prawa jest całe mnóstwo, a fakt, że żyjemy w coraz bardziej skomplikowanym świecie, charakteryzującym się niezwykłym tempem postępu zarówno technologii, jak i stosunków społecznych, sprawia, że także prawnicy są nam coraz bardziej potrzebni.

Prawnik, adwokat, radca prawny – jaka jest różnica?

Ludzie często w mowie potocznej używają określeń takich jak “prawnik”, “adwokat” czy “radca prawny” na przemian, traktując je właściwie jako tożsame. Wiele osób zastanawia się, jaka jest właściwie między nimi różnica. Jest spora, bo nie możemy tych wymienionych słów uważać za synonimy.

Kim jest prawnik?

Słowo “prawnik” ma najszerszy zakres znaczeniowy ze wszystkich wymienionych . W skrócie można powiedzieć, że jest to osoba mająca wykształcenie prawnicze, specjalizująca się w prawie. Kiedyś rzeczywiście przyjmowało się nazywać tak adwokatów, ale przy ciągle rosnącej specjalizacji prawniczej dziś z pewnością należy te słowa i ich znaczenie odróżniać.

Adwokat a radca prawny

Usługi prawnicze - prawnik, radca prawny i adwokat
Usługi prawnicze – prawnik, radca prawny i adwokat

W najbardziej podstawowym sensie, żeby móc być nazywanym prawnikiem wystarczy ukończyć studia prawnicze. Nieco inaczej ma się sprawa z adwokatami i radcami prawnymi. W ich przypadku do uzyskania tytułu potrzebne jest jeszcze odbycie aplikacji, a zatem zdobycie praktyki w zawodzie oraz zdanie państwowego egzaminu, który tę aplikację kończy. Można więc powiedzieć, że adwokat to prawnik ze swoistym “stemplem jakości” w postaci pozytywnego wyniku egzaminu adwokackiego. To dlatego aby świadczyć w Polsce usługi adwokackie trzeba być wpisanym na listę prowadzoną przez właściwą terytorialnie okręgową radę adwokacką. Dla klienta ma to być gwarancja dobrego zabezpieczenia jego interesów.

Podobnie ma się sprawa z radcami prawnymi, których często myli się z adwokatami. W ich przypadku także oprócz ukończenia studiów prawniczych niezbędne jest odbycie aplikacji (tym razem radcowskiej) oraz zdanie egzaminu, choć warto pamiętać, że adwokaci chcący zostać radcami prawnymi są zwolnieni z konieczności ukończenia aplikacji i złożenia egzaminu. Oba zawody różni to, że radca prawny może pozostawać w stosunku pracy, co jest zabronione dla adwokata, bo mogłoby zagrażać jego niezależności. Jeśli jednak radca chce pełnić funkcję obrońcy w procesie karnym, to nie może pozostawać w stosunku pracy.

Zarówno radca prawny, jak i adwokat świadczą jednak usługi prawnicze w podobnym zakresie, dlatego często są ze sobą myleni. Co więcej, mówi się czasem, że różnice między tymi zawodami są na tyle małe, że utrzymywanie tego podziału nie ma większego sensu, a adwokaci i radcowie powinni tworzyć jedną prawniczą korporację.