Ozonowanie ile trwa? Kiedy mówimy o ozonowaniu, to możemy oczywiście poruszyć bardzo wiele wątków z nim związanych. Wynika to, chociażby z tego powodu, że metoda ta nie jest specjalnie znana szerszemu gronu ludzi, które obecnie potencjalnie byłoby nią zainteresowane. Pytania pojawiają się właściwie na bardzo wielu płaszczyznach, począwszy od bezpieczeństwa, gdzie metoda ta jest stosowania, kosztów oraz tego, jak długo może trwać ozonowanie pomieszczenia.
Szczególnie to ostatnie pytanie jest w wielu przypadkach dość kłopotliwe. Trudno jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, nawet jeżeli posługujemy się różnego rodzaju materiałami, takimi, chociażby jak tabele czasów ozonowania. Wynika to oczywiście z kilku ważnych faktów. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym aspektom, które są związane z ozonowaniem oraz między innymi z tym, jak długo należy ozonować pomieszczenie.
Czym jest ozonowanie?
Zanim powiemy, jak długo należy ozonować, musimy sobie wytłumaczyć, czym właściwie jest ozonowanie. Musimy zatem wyjaśnić, czym jest ozon oraz w jaki sposób prawidłowo ozonowanie pomieszczeń przeprowadzić. Musimy to zrobić, ponieważ te wszystkie czynniki, ostatecznie złożą się na czas, jaki będzie potrzebny do tego, aby ozonowanie w danym pomieszczeniu było skuteczne. Nie bez powodu użyto tutaj sformułowania w danym pomieszczeniu, ponieważ czas ozonowania będzie tak naprawdę nieco inny, w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu będziemy ozonowanie przeprowadzać. Możemy mieć nawet dwa bliźniacze pokoje, a czas ozonowania w nich, może być mimo wszystko nieznacznie różny, nawet pomimo tego, że warunki w nich są bardzo zbliżone (ale nie identyczne).
Ozonowanie jest to sposób dezynfekcji, za pomocą gazu zwanego ozonem. Właściwie można by powiedzieć, że metoda ta nie różni się zbytnio od dezynfekcji, za pomocą różnego rodzaju innych gazów. Różnicą jest jednak to, że w przypadku innych gazów, gazy te najczęściej rozpylamy z pojemnika, natomiast w przypadku ozonowania, ozon jest wytwarzany w urządzeniu zwanym ozonatorem. Jeżeli chodzi o przykład takiej dezynfekcji gazowej, bez użycia ozonu, za pomocą innych środków, to na przykład dobrym tego przykładem, jest metoda stosowana do odgrzybiania klimatyzacji, ale z użyciem środka chemicznego. Jest to środek chemiczny, który znajduje się w puszce pod ciśnieniem. Środek taki zostaje uwolniony i „wchodzi” w klimatyzację i wentylację i ją dezynfekuje. Niestety minusem takiego rozwiązania jest to, że nie wszystkie substancje i nie w stu procentach, zostaną usunięte z tego układu, więc chociaż teoretycznie dla człowieka nie są już one bardzo szkodliwe, to niewątpliwie wchodzimy z nimi w kontakt, co w dłuższej perspektywie jednak może mieć jakiś efekt niepożądany. Ozonowanie jest o tyle metodą lepszą, że ozon bardzo szybko się rozkłada i w zasadzie najdalej po kilku godzinach od ozonowania, w ozonowanym pomieszczeniu właściwie nie ma po nim śladów.
Czym jest ozon?

Ozon jest to gaz, ale o ozonie możemy powiedzieć więcej. Jest to tak naprawdę alotropowa odmiana tlenu. Tlen w warunkach naturalnych tworzy swoją najbardziej stabilną postać, czyli cząsteczkę dwuatomową. Cząsteczki jednoatomowe są to cząsteczki niezwykle aktywne chemicznie i w zasadzie, zaraz po rozbiciu cząsteczki tlenu lub ozonu, jeżeli mamy dwie jednoatomowe cząsteczki to będą one naturalnie dążyły albo do połączenia się z powrotem w cząsteczkę dwuatomową, albo do wejścia w reakcję z innymi pierwiastkiem. Ozon jako cząsteczka trójatomowa również jest cząsteczką bardzo niestabilną i bardzo aktywną chemicznie. Cząsteczka taka dąży do powrotu do stanu równowagi, czyli stworzenia cząsteczki dwuatomowej, ale w całym tym równaniu, zawsze pozostanie jeszcze jeden niesparowany atom tlenu. Atom tlenu jest niezwykle aktywny chemicznie, jeżeli znajduje się w otoczeniu różnego rodzaju organizmów biologicznych, takich jak bakterie, wirusy, czy grzyby i znajdują się do tego w znacznej ilości, aktywne pojedyncze cząsteczki tlenu, agresywnie atakują związki organiczne, z których zbudowane są mikroby i rozkładają je. To właśnie dzięki temu, ozon jest tak zabójczy i skuteczny.
Jak długo powinniśmy ozonować?
Odpowiedź na powyższe pytanie może być prosta, ozonować powinniśmy do skutku. Tak naprawdę, kiedy ozonujemy dom lub mieszkanie, czy może inaczej w każdych warunkach, które nie są warunkami laboratoryjnymi, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy tak naprawdę odniesiemy oczekiwany skutek. Dlatego stworzono dwie metody, które pozwolą nam określić mniej więcej, jak długo powinniśmy ozonować. Pierwsza mniej dokładna, są to tabele czasów ozonowania. Można się oczywiście nimi sugerować, ale przede wszystkim problem tutaj jest to, że bardzo ciężko jest odtworzyć warunki, w jakich te tabele zostały wyznaczone. W rzeczywistym życiu finalnie może się okazać, że te tabele w odniesieniu do rzeczywistości mają bardzo duży błąd. Druga metoda zdecydowanie dokładniejsza jest to badanie stężenia ozonu w ozonowanym pomieszczeniu. W laboratorium udało się ustalić, jakie stężenie ozonu w danej objętości jest wymagane do tego, aby zabić większość wirusów, grzybów czy bakterii. To właśnie te pomiary są najskuteczniejsze. Jeżeli chcemy skutecznie ozonować, powinniśmy je przeprowadzać.