Żel na wrastające paznokcie

Żel na wrastające paznokcie – to dolegliwość, która polega na wrastaniu płytki paznokciowej w skórę. Problem na ogół bardzo trudno jest przeoczyć, gdyż niesie za sobą szereg różnych objawów – przede wszystkim towarzyszy mu ból i pieczenie, oprócz tego zazwyczaj dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, pojawia się także ropień. Jak leczyć wrastające paznokcie? Czy da się uporać z problemem domowymi sposobami? Podpowiadamy!

Problem wrastających paznokci – co warto o nim wiedzieć?

Wrastający paznokieć to przypadłość, która zazwyczaj jest przyczyną dużego dyskomfortu, ale nie niesie za sobą żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Problem może dotknąć tak naprawdę każdego, bez względu na wiek. Najczęściej wrasta paznokieć u dużego palca u stopy – jest on bowiem najtwardszy ze wszystkich, przy czym najmocniej wbija się w naskórek.

Wrastające paznokcie – przyczyny

Bezpośrednich przyczyn wrastania paznokcia w skórę może być tak naprawdę bardzo dużo. Do najczęstszych należą:

  • nieprawidłowo obcięty paznokieć (na okrągło lub zbyt krótko),
  • uszkodzenie występujące w obrębie wału paznokciowego,
  • skaleczenie w trakcie wycinania skórek,
  • usuwanie zgromadzonego pod paznokciem brudu przy pomocy ostrego narzędzia, np. nożyczek,
  • uszkodzenie paznokcia lub okolicy wokół niego (uderzenie, przytrzaśnięcie),
  • noszenie butów na wysokim obcasie, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych, a także o wąskim przodzie,
  • aktywność fizyczna wywołująca duży nacisk na stopę,
  • nadwaga,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nawracająca grzybica paznokci,
  • deformacje występujące w obrębie stóp (np. halluksy),
  • paznokcie rurkowate,
  • szeroki i nienaturalnie zgięty ku dołowi paznokieć,
  • palce młotowate.

Jak rozpoznać problem wrastających paznokci?

Charakterystycznym objawem towarzyszącym wrastaniu paznokcia jest obrzęk, który zazwyczaj występuje wyłącznie z jednej strony palca. Oprócz tego pojawia się ból bezpośrednio wywołany przez wbijanie się płytki paznokcia w skórę. Na początku odczuwany jest wyłącznie podczas dotyku, jednak z biegiem czasu wyraźnie się nasila i występuje w sposób ciągły, nawet wtedy, gdy paznokieć nie ma kontaktu z butem. Dodatkowo może nasilać się podczas chodzenia. Spuchnięty i obolały palec utrudnia normalne funkcjonowanie, o uprawianiu aktywności fizycznej nie wspominając.
W momencie, gdy dochodzi do rozrostu paznokcia, przez co zaczyna się coraz bardziej wbijać w skórę, dodatkowo może pojawić się stan zapalny. Kiedy swoje kroki powinno się skierować do podologa? Jeśli pojawi się takie objawy jak:

  • wyraźne zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego (po jednej lub po obu stronach paznokcia),
  • dojdzie do przerwania ciągłości skóry i wystąpi krwawienie z palca,
  • z wału paznokciowego zacznie sączyć się ropna wydzielina – to znak, że doszło do nadkażenia bakteryjnego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zbagatelizowanie problemu wrastających paznokci może mieć przykre w skutkach konsekwencje. Gdy dojdzie do rozwoju zakażenia bakteryjnego, leczenie może się znacznie wydłużyć. Dlatego w przypadku zauważenia pierwszych objawów wrastających paznokci najlepiej od razu umówić wizytę u podologa i wdrożyć zalecone przez niego leczenie.

Sprawdź koniecznie:

Żel do profilaktyki przeciwzakażeniowej – jaki wybrać?

Razem z problemem wrastania paznokcia nierzadko w parze idzie zakażenie bakteryjne. Jeśli rozwinie się infekcja, znacznie trudniej będzie wyleczyć dolegliwość, a i proces leczenia zdecydowanie się wydłuży. Dlatego w razie zaobserwowania objawów charakterystycznych dla wrastających paznokci warto od razu sięgnąć po żel na wrastające paznokcie. Jaki preparat tego typu sprawdzi się najlepiej? Absolutnym bestsellerem jest żel do profilaktyki przeciwzakażeniowej firmy Prontoman.

Żel na wrastające paznokcie Prontoman – dlaczego warto po niego sięgnąć?

Żel na wrastające paznokcie
Żel na wrastające paznokcie

Prontoman żel jest produktem medycznym, przeznaczonym do stosowania w przebiegu stanu zapalnego występującego w obrębie wału paznokciowego. Jego główną zaletą jest to, że działa odkażająco na rany, jednocześnie chroni przed drobnoustrojami wieloopornymi (np. MRSA) i grzybiczymi. W rezultacie zahamowuje proces namnażania bakterii i grzybów, dzięki czemu nie dochodzi do zakażenia.
Co istotne, preparat dociera nawet do trudno dostępnych obszarów, chroniąc cały zmieniony chorobowo rejon przed szkodliwym działaniem zarazków. Ponadto neutralizuje nieprzyjemny zapach, który nierzadko towarzyszy zakażeniom towarzyszącym wrastającym paznokciom.
Warto w tym miejscu podkreślić, że żel na wrastające paznokcie Prontoman nie wykazuje właściwości cytotoksycznych, drażniących ani sensybilizujących. Może być stosowany w połączeniu z opatrunkami, tamponadami i większością klamer ortonyksyjnych. Jest dobrze tolerowany zarówno przez diabetyków, jak i alergików. Nadaje się do stosowania przez długi czas.
Jak stosować żel na wrastające paznokcie od firmy Prontoman? Producent zaleca stosować żel punktowo. Na oczyszczoną i osuszoną skórę należy nałożyć cienką warstwę preparatu. Nie powinno się jej zmywać ani ścierać – należy odczekać aż do całkowitego wchłonięcia. Na paznokciu tworzy się bowiem warstwa ochronna. Po nałożeniu preparatu warto zastosować osłonę zmienionego chorobowo miejsca przy pomocy opatrunku.

Preparaty na wrastające paznokcie

Żel na wrastające paznokcie to tylko jeden z rodzajów produktów przeznaczonych do stosowania przy tym problemie. Oprócz niego w hurtowni podologicznej Kerpro znajdziesz jeszcze szereg innych preparatów, które pomogą Ci szybko zwalczyć przypadłość. Na szczególną uwagę w kategorii kosmetyków na wrastające paznokcie zasługują poniższe produkty.

Zmagasz się z problemem wrastających paznokci albo w przeszłości cierpiałeś na tę przypadłość? Różnego rodzaju preparaty, w tym przede wszystkim żel na wrastające paznokcie, pomoże Ci uporać się z dolegliwością, a regularnie stosowany sprawi, że nigdy więcej się u Ciebie nie pojawi.

Profilaktyka wrastających paznokci – o czym trzeba pamiętać?

Okazuje się, że wrastania paznokci można uniknąć, wystarczy tylko na co dzień przestrzegać kilku ważnych zasad. Oto one:

  • wybieraj wyłącznie wygodne, dopasowane do kształtu stóp obuwie – unikaj butów ciasnych, na wysokim obcasie, zwężających się z przodu i niewygodnych;
  • skracaj paznokcie w prawidłowy sposób – zawsze prosto lub delikatnie zaokrąglając boczne krawędzie (jeśli nie umiesz tego robić, najlepiej skorzystaj w tej kwestii z pomocy podologa);
  • podczas wykonywania zabiegu manicure i pedicure stosuj wyłącznie specjalnie przeznaczone do tego narzędzia – nie używaj ostrych i metalowych;
  • w przypadku występowania deformacji w obrębie stóp koniecznie zgłoś się do podologa lub ortopedy, który doradzi, jak je w odpowiedni sposób korygować.

I pamiętaj – jeśli wystąpią pierwsze dolegliwości związane z wrastaniem paznokcia, nie bagatelizuj problemu. Od razu udaj się do podologa i rozpocznij leczenie. Wczesna profilaktyka jest mniej bolesna i – co najważniejsze – mniej kosztowna.