Jak nie wpaść w alkoholizm – to choroba, na którą cierpi wiele osób. Czasami pozostaje niezauważona przez otoczenie, a jej objawy dostrzegają tylko najbliżsi. Pewne grupy społeczne mają nieco większe ryzyko popadnięcia w alkoholizm. Powinni być bardzo ostrożni, ponieważ jest to choroba bardzo trudna do leczenia. Jak nie popaść w alkoholizm? Co powinniśmy zrobić, gdy zauważymy pierwsze objawy alkoholizmu? Odpowiadamy.
Dorosłe Dzieci Alkoholików
Wiadomo, że osoby pochodzące z rodzin z historią alkoholizmu są bardziej podatne na uzależnienie. Niestety, wyzdrowienie z choroby nie jest dla nich łatwe. Dlatego muszą zrobić wszystko, aby nie popaść w alkoholizm. Obecnie w wielu ośrodkach zdrowia działają grupy wsparcia dla dzieci alkoholików. Grupy te są powszechnie określane jako ACoA, dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Jak sama nazwa wskazuje, zabieg przeznaczony jest głównie dla osób dorosłych. Czasami jednak biorą w nich udział nawet nastolatki.
Dla osób, które nie do końca radzą sobie z alkoholizmem rodzica, sama terapia może być bardzo pomocna. Dzieci alkoholików często zdają sobie sprawę, że i one są uzależnione, ponieważ nie znają innego sposobu radzenia sobie z problemem. Alkohol, mimo całej nieszczęścia, jaką powodował, paradoksalnie wydawał się im bezpieczną ucieczką od codzienności. Terapia może pomóc ci zobaczyć, że tak nie jest. Dzieci alkoholików również powinny być świadome swoich zachowań czy preferencji. Jeśli odsunie się od ludzi, powinien jak najszybciej szukać pomocy. Niestety, izolacja często prowadzi do problemów alkoholowych. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem jest terapia alkoholowa. W ich przypadku skuteczność terapii alkoholowej jest bardzo wysoka – w końcu nie są oni na co dzień narażeni na działanie alkoholu. Zamiast tego terapeuta koncentruje się na tym, co powinni zrobić, aby nie uzależnić się tak, jak ich rodzice.
Problemy życia codziennego
Błahe problemy życia codziennego są często winowajcą alkoholizmu. Niestety zbyt duża odpowiedzialność, stres czy pośpiech nie sprzyjają szczęściu. Często nie mamy czasu na odpoczynek i regenerację. Telefon służbowy w domu również dzwoni, zwykle w pilnej sprawie. To z kolei sprawia, że czujemy się przytłoczeni obowiązkami, a życie staje się dla nas nie do zniesienia. Bliscy nie zawsze nas rozumieją, co dodatkowo pogłębia problem. Wiadomo, że alkoholizm często dotyka ludzi na wysokich stanowiskach.

Ich obowiązki są ogromne. Z drugiej strony osoby te dużo zarabiają, do czego dąży większość z nas. Rzecz w tym, że od kieliszka wina „poprawiającego nastrój” do upicia jest bardzo krótka droga. Dlatego powinniśmy nauczyć się oddzielać czas pracy od czasu odpoczynku. W każdym razie wszyscy żyjemy w ciągłym stresie bez chwili relaksu. Jeśli czujemy, że życie zaczyna nas przytłaczać, wstrzymajmy oddech. Weźmy dzień wolny i chodźmy gdzieś. Zmieniaj pracę, gdy to konieczne. W końcu liczy się zdrowie fizyczne i psychiczne. W przeciwnym razie na krótki czas możemy trafić na zamknięty odwyk alkoholowo-narkotykowy. Leczenie alkoholizmu koncentruje się na pozbyciu się okoliczności, które są źródłem naszych problemów.
Jak nie popaść w alkoholizm
Jeśli czujemy, że alkohol stał się naszym sprzymierzeńcem, odrywając nas od codziennego życia, musimy szukać pomocy. Na początkowych etapach często wydaje nam się, że sami możemy coś wymyślić. Niektórzy z nas tak mają. W samą porę zdają sobie sprawę, że wieczorne piwo wcale nie poprawi im samopoczucia. Jednak taka postawa ma zastosowanie głównie wtedy, gdy alkoholizm jest na bardzo wczesnym etapie. Nie bój się prosić przyjaciół lub rodziny o pomoc.
Zamiast siedzieć samotnie w domu, wyjdź na spacer lub do miasta. Musimy zrozumieć, że istnieją inne sposoby na relaks i radzenie sobie z problemami. Najlepiej usunąć alkohol z mieszkania. Zapasy wina, butelki po piwie czy urodzinowa wódka – to wszystko musi się skończyć. W końcu, jak to się mówi – co z oczu, to z głowy. Nie bój się przyznać przed sobą, że masz problem. To często nasz najtrudniejszy czas, początek walki z nałogiem. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wszystko jest w porządku, możemy skorzystać z terapii alkoholowej. Eksperci sprawdzą, czy rzeczywiście mamy problem. Jeśli nie, to przynajmniej podpowiada, jak się zachować, by nie popaść w alkoholizm. Ośrodki leczenia alkoholizmu często zatrudniają psychologów specjalizujących się w leczeniu alkoholizmu.
Alkoholizm jest bardzo podstępną chorobą, której najpierw musimy zapobiegać. Powinniśmy być czujni i wypatrywać w sobie pierwszych oznak alkoholizmu. Zwracajmy też uwagę na otaczających nas ludzi oraz ich postawy i zachowania.