Wiązary dachowe i ich zalety – to system gotowych konstrukcji drewnianych łączonych za pomocą metalowej blaszki. Ich rozpiętość może sięgać nawet do 30 m. Stanowią one najlepszą alternatywę dla tradycyjnej więźby. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie potrzebny jest solidnie wykonany i jednocześnie tani dach.
Czym są wiązary dachowe?
Wiązary dachowe doskonale sprawdzają się jako alternatywne rozwiązanie dla pospolitej więźby. Dzięki niezawodnym gotowym konstrukcjom drewnianym system ten zaczął się prężnie rozwijać w wielu krajach, również w Polsce. Do ich wykonania niezbędne jest wysokiej jakości drewno świerkowe KVH. Nie jest ono dostępne w naszym kraju, więc musi być importowane z państw zachodnich lub skandynawskich.
Dlaczego wiązary dachowe są tak istotne?
Dach składa się z elementów zewnętrznych i wewnętrznych, spośród których jedną z najważniejszych funkcji pełnią właśnie wiązary dachowe. Są one tak ważne z uwagi na fakt, że utrzymują ciężar całego dachu oraz wszystko to, co się na nim znajduje.
Do zadań tych nowoczesnych konstrukcji drewnianych należy także przenoszenie obciążenia pomiędzy dachem a ścianami nośnymi budynku. Stały się one bardzo popularne przede wszystkim dlatego, że w przypadku dachów o dużej powierzchni i rozpiętości nie są potrzebne dodatkowe punkty podparcia.
Wiązary dachowe i ich budowa
Niezależnie od konstrukcji i zastosowania wiązarów, ich podstawowym elementem jest górny i dolny pas. Służą one do podpierania słupków i krzyżulców. Słupki to pionowy element konstrukcji, podpierający bezpośrednio zewnętrzną część dachu. Krzyżulce natomiast sprawdzają się w przypadku dachów o małym kącie spadku. Zarówno słupki jak i krzyżulce łączone są z pasami zazwyczaj za pomocą blach węzłowych.
Poszczególne elementy wewnątrz wiązarów drewnianych łączone są ze sobą poprzez tak zwane węzły. Z uwagi na obciążenia na jakie narażony jest dach, łączenia te powinny być bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Choć wiązary dachowe wykonane są zazwyczaj z drewna, można produkować je również ze stali lub żelbetu. W obu przypadkach należy pamiętać o wytrzymałych fundamentach i nośnych ścianach, które nie będą podatne na duże obciążenia.
Wiązary dachowe i ich produkcja

Wiązary dachowe najczęściej produkowane są w formie gotowych prefabrykatów. Cała technologia polega na wielokrotnym wygładzaniu i przycinaniu. Dotyczy ona również wykonywania wgłębień, otworów i innych elementów łączących. Proces opiera się na przygotowanym wcześniej szczegółowym projekcie. Przygotowanie go jest pierwszym etapem tworzenia kompleksowych wiązarów dachowych. Powinien on uwzględniać głównie warunki lokalne, czyli położenie geograficzne budynku, wymiary poszczególnych jego płaszczyzn, rodzaj wykorzystywanego pokrycia dachowego, kształt połaci dachowych oraz spadzistość dachu.
Gdy wiązary dachowe są już gotowe do transportu na plac budowy, należy upewnić się, że są one odpowiednio zabezpieczone. Obecnie bardzo popularnym sposobem łączenia wiązarów jest technologia płytek kolczastych. Ta metoda gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo produktu. Nie należy się zatem obawiać żadnych odkształceń i zniszczeń podczas transportu.
Zalety zastosowania wiązar dachowych
Uwzględniając system gotowych konstrukcji drewnianych, którym są wiązary, warto wspomnieć o kilku jego zaletach. Istotny jest przede wszystkim fakt, że jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, zważywszy na solidność konstrukcji. Do zalet trzeba zaliczyć również oszczędność czasu i środków, na którą możemy liczyć wybierając wiązary.
System gotowych konstrukcji dachowych cechuje także duża dokładność wszystkich elementów składowych. Jest to efekt zastosowania nowoczesnych systemów informatycznych, które współpracują z obrabiarkami o najwyższej generacji. Te nowatorskie rozwiązania zapewniają dobre łączenia poszczególnych elementów konstrukcji i nie wymagają one dodatkowego przycinania i impregnowania.
Kolejnym atutem wiązarów dachowych jest krótki czas realizacji zamówienia. Sama budowa więźby w przypadku prostych konstrukcji budynku trwa maksymalnie 3 dni.
Prefabrykowane wiązary dachowe wiążą się również ze zmniejszeniem wymagań konstrukcyjnych. Ich montaż nie wymaga użycia zbyt wielu elementów. Możliwość wyeliminowania chociażby dodatkowych słupków podporowych czy ścian nośnych ma ogromne znaczenie, ponieważ cała konstrukcja dachu jest wówczas lżejsza. Dzięki jego lekkości ściany w budynku są znacznie mniej obciążone. W domach posiadających masywne konstrukcje dachowe bardzo często występuje zjawisko pękania zewnętrznych ścian nośnych. Ma to związek z koniecznością ich stopniowego skręcenia z użyciem przeznaczonych do tego śrub. W budynkach wyposażonych w wiązary, takie ryzyko nie istnieje.
Podsumowanie
Wiązary dachowe to jeden z najlepszych sposobów na montaż i zabezpieczenie dachu. Wykorzystanie tego nowoczesnego systemu zapewnia użytkownikowi wiele korzyści. Jest to przede wszystkim nIedrogie rozwiązanie, choć można jednocześnie liczyć na profesjonalne wykonane usługi z wykorzystaniem materiałów o najwyższej jakości.