Jaka brama garażowa będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Jaka brama garażowa będzie najlepsza? Podpowiadamy! Prawidłowe dopasowanie bramy garażowej jest niezmiernie ważne w trakcie stawiania garażu. Do garażu będziemy przecież wjeżdżać nawet kilka razy dziennie, dlatego do wyboru bramy garażowej trzeba podejść z dużym rozsądkiem i odpowiedzialnością. Oprócz tego, brama garażowa będzie również oddzielała wnętrze budynku od wszystkich elementów na zewnątrz.

Właśnie dlatego brama garażowa musi być wybierana po dokładnym zapoznaniu się z ofertami rozmaitych modeli bram garażowych od różnych producentów. Dobra garażowa powinna być solidna, funkcjonalna oraz zapewniać bezpieczeństwo na możliwie najwyższym poziomie. Nie wiesz. czym kierować się w trakcie poszukiwania najlepszej bramy garażowej? Przeczytaj dokładnie nasz artykuł!

Brama garażowa decyduje o bezpieczeństwie samochodu 

Jaka brama garażowa będzie najlepsza? Podpowiadamy!
Jaka brama garażowa będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Garaż to miejsce, w którym zdecydowanie najczęściej pozostawiamy swoje samochody. Garaż powinien znajdować się w odpowiednim miejscu, dodatkowo wejście do niego powinno być zabezpieczone zgodnie ze wszystkimi aktualnie obowiązującymi normami. Im lepsza będzie brama garażowa, tym większe bezpieczeństwo zapewni naszemu samochodowi garaż. Nikt przecież nie chce, aby do jego garażu ktoś się włamał. Na poziom bezpieczeństwa garażu wpływa rodzaj wybranej bramy garażowej. 

Bez względu na to, którą bramę garażową wybierzemy, zawsze powinniśmy mieć na uwadze fakt, iż musi ona spełniać kilka niezwykle istotnych standardów. O co chodzi? Przede wszystkim o rozmiar. Brama garażowa o prawidłowych parametrach powinna mieć minimum dwa metry wysokości oraz 2,4 metra szerokości. 

W trakcie poszukiwania najlepszej bramy garażowej należy także szczególną uwagę zwrócić na to, z jakiego materiału ją wykonano. Dobra, solidnie wykonana brama garażowa powinna posiadać szereg zabezpieczeń oraz pracować cicho. Nie może także wykazywać tendencji do blokowania się, ponieważ w trakcie codziennej eksploatacji może być to później bardzo kłopotliwe. Poniżej przedstawiamy więcej wartościowych wskazówek na to jak wybrać najlepszą bramę garażową. 

Zobacz również:

Jaka duża powinna być brama garażowa? 

Producenci oferują obecnie kilka rodzajów bram garażowych. Różnią się one nie tylko wyglądem czy ceną. ale przede wszystkim sposobem otwierania. Mamy na przykład bramy uchylne, bram roletowe, bramy segmentowe i wiele, wiele innych. Zanim podejmiemy decyzję o zakupieniu jakiejkolwiek bramy garażowej powinniśmy jednak zrobić porządny research. Wówczas będziemy mieli pewność, że zakupiona brama garażowa spełni wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. 

Zdecydowanie najczęściej kupowanym rodzajem bram garażowych są bramy dwustanowiskowe. W trakcie kupowania trzeba oczywiście brać pod uwagę fakt, iż otwierając jedną z dwóch bram nie odsłonimy całego otworu. To z kolei w sposób bezpośredni przekładać się będzie na zmniejszenie utraty ciepła w trakcie zimy podczas wjeżdżania i wyjeżdżania z garażu. Mieszkańcy domów zlokalizowanych blisko ulic podkreślają, że w trakcie otwierania jednej bramy z dwóch widać znacznie mniej wnętrza garażu. Małe bramy garażowe są wykonywane z dokładnie takich samych elementów co te duże, dlatego gwarantują one większą odporność na czynniki atmosferyczne, a oprócz tego wyróżniają się o wiele większą sztywnością. 

Brama garażowa musi zapewniać bezpieczeństwo na najwyższym poziomie! 

Za bezpieczeństwo nowoczesnych, innowacyjnych bram garażowych odpowiada w dzisiejszych czasach cała masa bardzo dobrze opracowanych systemów. Mowa tutaj chociażby o hamulcu bezpieczeństwa, który może zatrzymać bramę w sytuacji, gdy dojdzie do zerwania sprężyn. W nowoczesnych bramach garażowych stosuje się także krawędzie profili bram segmentowych, które zapobiegają bardzo groźnemu przytrzaśnięciu palców. 

W każdym nowoczesnym modelu bramy garażowej stosuje się na szeroką skalę także czujniki przeciążeniowe oraz fotokomórki. Nie ma zatem mowy o tym, aby brama garażowa została zamknięta, gdy ktoś chce przez nią przejść. Bramy automatyczne powinny być wyposażone w opcję ręcznego otwierania w momencie, gdy nie ma zasilania. W momencie, gdy nie ma prądu, nasza brama garażowa w dalszym ciągu będzie działała bez żadnych przeszkód tak jak do tej pory. Sporo producentów oferuje również swoim klientom możliwość doposażenia bram w dodatkowe blokady antywłamaniowe oraz zamki, dzięki czemu bezpieczeństwo jest na jeszcze wyższym poziomie, a my nie musimy martwić się potencjalnymi włamaniami. 

Kwestie estetyczne mają duże znaczenie!

W chwili obecnej sporo nowo wybudowanych domów wyróżnia fakt, iż brama jest wyeksponowana i znajduje się właściwie na pierwszym planie. Bardzo modne jest na przykład dostosowywanie całej estetyki bramy do reszty domu. Ciekawym rozwiązaniem jest także kontrastowe zestawienie kolorów w bramie oraz elewacji domu. Można także dopasować kolor oraz strukturę bramy do rolet i okien. Bramy, które będą harmonizowały z kolorem tynku, tak naprawdę będą praktycznie całkowicie niewidoczne. W kwestiach wizualnych bramy garażowej wszystko tak naprawdę zależy od naszego poczucia estetyki oraz naszych możliwości finansowych.