Proces wszczepienia implantu

Trwałe, mocne zęby: jak wygląda proces wszczepienia implantu? Implantologia to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Wygodne w użyciu i doskonale imitujące prawdziwe zęby – implanty idealnie nadają się do zastąpienia jednego lub kilku zębów, a także stanowią mocne oparcie dla protez.

Implanty wykonane są z tytanu. To właśnie sztuczne korzenie stanowią podstawę odbudowy zęba. Można wszczepić jeden lub kilka implantów, wszystko zależy od ilości braków zębowych i/lub planu leczenia – braki zębowe można uzupełnić protetyką, a (minimum dwa) implanty będą stanowić podporę i stabilizację protezy. Zwykle dobór odpowiedniej metody uzupełnienia zęba dobierany jest po konsultacji ze stomatologiem.

Z czego wykonane są implanty?

Implanty dentystyczne wykonane są z tytanu – metalu, który nie reaguje negatywnie na ludzki organizm, wręcz przeciwnie – dlatego idealnie nadaje się do wykonywania elementów, które na stałe osadzają się w organizmie. Śruby tytanowe umieszczane są w kości szczęki lub żuchwy, zespolenie z kością jest szybkie i skuteczne, jednak samo zespolenie trwa nawet kilka miesięcy. Na szczęście pacjent łatwo przystosowuje się do implantu ze względu na fakturę zbliżoną do zdrowego zęba – czucie podczas jedzenia i mówienia nie zmienia się.

Jak wygląda procedura wszczepienia implantu?

Proces wszczepienia implantu
Proces wszczepienia implantu

Pierwsza wizyta jest zawsze wizytą doradczą. Pacjenci przechodzą kompleksowe badanie stomatologiczne. Konieczne jest wykonanie zdjęcia panoramicznego, aby można było stwierdzić, czy jest wystarczająca ilość tkanki kostnej do zabiegu, w niektórych przypadkach kość zanika wkrótce po wypadnięciu zęba. Po pozytywnym wyniku badania stomatolog układa plan leczenia: ile implantów należy wszczepić, czy dodatkowo założyć protezy, kiedy wykonać operację itp. Leczenie rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego lub ogólnego, w zależności głównie od ilości wszczepionych implantów.

Zabieg polega na wykonaniu niewielkich otworów w kości, przez które wprowadzane są tytanowe implanty. Następnie ranę zaszywa się, a implant jest niewidoczny. W zależności od ilości implantów zabieg może trwać do dwóch godzin. W zależności od tego, gdzie w kości (żuchwa lub szczęka) wszczepiony jest implant, proces zespolenia trwa od trzech do sześciu miesięcy. Tworzy się powłoka, na której osadza się nowa tkanka kostna – odpowiednio zabezpieczająca implant. Dzięki właściwościom tytanu, z którego wykonany jest implant, organizm szybko adaptuje się do nowego ciała obcego i nie odrzuca go. W kolejnym etapie osadzania implantu wkręcana jest śruba gojąca – implantolog wprowadza ją w błonę śluzową. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem śruby gojącej jest przyspieszenie gojenia błony śluzowej. Ponadto przygotowuje dziąsła do założenia koron protetycznych. Można go nałożyć po dwóch tygodniach gojenia – wtedy można przystąpić do uzupełnienia protetycznego.

Umieszczenie sztucznych zębów

Po przygotowaniu implantów można zainstalować sztuczne zęby. Najpierw pobierany jest wycisk jamy zęba i dobierany jest kolor zęba. Na podstawie wycisku zębowego wykonywana jest korona protezy (czyli po prostu sztuczny ząb) oraz łącznik (do którego mocowana jest korona). Sam zabieg polega na połączeniu łącznika z implantem, na którym mocowana jest sztuczna korona. Konkretny proces zdrowienia określa lekarz. Dotyczy to prawidłowej higieny jamy ustnej oraz terminu i częstotliwości wizyt kontrolnych.

Koszt implantów i protez

Najdroższym zabiegiem jest samo wszczepienie implantu. W zależności od gabinetu wykonującego zabieg koszt pojedynczej śruby tytanowej waha się od 1500 zł do 4000 zł. Do tego należy doliczyć koszt wizyty wstępnej, badań diagnostycznych i śrub gojących – może to kosztować nawet 500 zł, ale w niektórych zabiegach śruby gojące nic nie kosztują. Koszt założenia odbudowy koronowej na implancie waha się od 500 zł do 1500 zł. Wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonana jest korona. Najtańszą opcją jest korona porcelanowa ze stopem metalu. Najdroższe korony pełnoceramiczne, zwane implantami, kosztują nawet trzy razy więcej za całą szczękę, ale wyglądają bardziej naturalnie, a przez to estetycznie. Jest również najtrwalszą ze wszystkich protez.

Mocowanie protez do implantów

Implanty mogą być również stosowane do mocowania protez całkowitych. Co ciekawe, wystarczą tylko dwa implanty. Ten rodzaj leczenia zamiast pojedynczej korony polecany jest głównie osobom, które straciły kilka lub nawet wszystkie zęby – głównie ze względu na znacznie niższy koszt. Procedura wygląda nieco inaczej niż w przypadku założenia odbudowy korony. Po wygojeniu implantu umieszcza się na nim klucz i mocuje protezę. Proteza jest następnie mocowana na stałe, a pacjent szybko się do niej przyzwyczaja – je jak zwykłe zęby. Jedyną niedogodnością jest cena, gdyż całkowity koszt może przekroczyć nawet 10 000 zł.